Pozycjonowanie stron internetowych

 

Pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach jest wciąż bardzo młodą branżą w naszym kraju. Jeszcze 3-4 lata temu praktycznie nikt o tym nie słyszał. Dziś, w dobie coraz powszechniejszego dostępu do Internetu, coraz większej świadomości jego istnienia i ogromnych możliwości, które posiada, coraz więcej osób wie, że nie wystarczy już mieć nawet najpiękniejszej strony internetowej – trzeba jeszcze ją pokazać.

Każdego dnia powstają setki tysięcy nowych stron, każdego dnia kolejna firma zamieszcza swoją witrynę w Internecie. Każdy chce by Internet pomógł w zdobyciu popularności, nowych klientów, nowych zamówień, jednym słowem chce poczuć ową magiczną moc Internetu, o której tak wiele się słyszy.

Faktycznie Internet daje bardzo wiele możliwości, ale nic nie dzieje się automatycznie, z każdym dniem jest coraz większa konkurencja, potrzeba bardzo wiele wysiłku i cierpliwości by osiągnąć swój cel, ale jest to jak najbardziej możliwe i ciężka praca da na pewno ogromną satysfakcję i wymierne korzyści.

Przejdźmy jednak do konkretów. Posiadamy już naszą stronę internetową, jest ona dostępna po wpisaniu jej adresu w pasku przeglądarki. Cieszymy się i liczymy, że teraz nasz biznes dostanie skrzydeł, rozdzwonią się telefony a nasza skrzynka e-mailowa zostanie wręcz zasypana zapytaniami od klientów. Mija dzień, tydzień, miesiąc i…cisza. Coś jest nie tak, zaglądamy do statystyk i okazuje się, że na naszą stronę prawie nikt nie wchodzi. Jak to możliwe? Przecież jest taka piękna, kolorowa a Kowalski z konkurencji ma starą, paskudną witrynę, niedorastającą naszej do pięt, zrobioną przez znajomego amatora (my za naszą zapłaciliśmy „grubą kasę” w profesjonalnej agencji) i tenże Kowalski rozbudowuje hale produkcyjną, zatrudnia nowych pracowników, zwiększa moce produkcyjne, klienci walą do niego drzwiami i oknami. Co się dzieje? Dlaczego tak jest? To przecież niesprawiedliwe - myślimy.

I tu z pomocą przychodzi pozycjonowanie stron internetowych. Warto wiedzieć, że wszelkie badania pokazują, iż około 90% wizyt na każdej stronie www pochodzi właśnie z wyszukiwarek. Dodatkowo tak naprawdę liczy się pierwsze 10-20 wyników zwracanych przez wyszukiwarkę na zadane słowo/frazę kluczową. No tak, ale jak to się dzieje, że Kowalski jest wysoko a nas nie ma wcale?! Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta: Kowalski wie, co to pozycjonowanie i mimo, iż jego strona pozostawia wiele do życzenia – ludzie wiedzą, że istnieje! To podstawa! W myśl starej zasady marketingu: „Lepiej być pierwszym niż lepszym”. W tym przypadku to się sprawdza w 100%. Pozycjonowanie stron (ang. SEO – „Search Engine Optimization”) to ogół działań, których celem jest doprowadzenie naszej strony na sam szczyt wyników wyszukiwania.

Jak to się dzieje, że Internauta odwiedza naszą stronę? Bardzo prosto. Otwiera adres swojej ulubionej wyszukiwarki (w Polsce w 8 na 10 przypadków będzie to Google), wpisuje frazę kluczową – czyli słowo, które kojarzy mu się z naszą działalnością. Następnie wciska przycisk „Szukaj” i po chwili otrzymuje listę stron odpowiadających (teoretycznie) jego zapytaniu. Teoretycznie, bowiem nie każda strona, która jest wysoko jest dobra, wynika to przede wszystkim z algorytmu wyszukiwarki, który mimo iż coraz lepszy nie jest doskonały oraz z…pozycjonowania, o którym tutaj mowa. Pozycjonowanie to w pewnym sensie sztuczne tworzenie wyników na daną frazę kluczową. Nie zawsze oznacza, że naprawdę wartościowe strony będą dla nas najłatwiej dostępne (tj. najwyżej w wynikach wyszukiwania), choć w wielu przypadkach porządkuje wyniki wyszukiwarki i je udoskonala. Z tego właśnie powodu, mimo iż generalnie właściciele wyszukiwarek nie pałają wielkim uczuciem do branży SEO, nie jest tak, że starają się ją za wszelką cenę zniszczyć, bo w wielu przypadkach korzystają na tym obie strony.

Wracając jednak do sedna: naszym celem jest by nasza strona znalazła się jak najwyżej a najlepiej wyżej od wspomnianego wcześniej Kowalskiego. I tutaj z pomocą przychodzi nam firma mająca w swojej ofercie pozycjonowanie stron. Sprawa nie jest taka prosta, bo mimo iż w naszym kraju to wciąż nowa branża, wiele osób zdążyło nauczyć się kilku dość prostych sztuczek i zaczęło oferować swoje rzekomo profesjonalne usługi za naprawdę śmieszne kwoty. Problem w tym, że osoba bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może narobić więcej szkody niż pożytku. Nasza strona nie dość, że nie pojawi się na dobrych pozycjach (lub pojawi się na chwilę) to jeszcze zostanie ukarana przez wyszukiwarkę i zostanie usunięta z indeksu na wiele miesięcy (lub na nasze słowa kluczowe będzie zajmować bardzo niskie pozycje – tzw. filtr) .

Jak to możliwe? Właściciele wyszukiwarek już dawno zdali sobie sprawę z tego, że niektórzy ludzie zrobią wszystko, aby być jak najwyżej, posuną się do każdej techniki i sposobu. Jak w życiu – niektórzy „po trupach” dążą do wyznaczonego przez siebie celu. W związku z tym powstały regulaminy wyszukiwarek, które jasno określają co można a czego należy unikać. Chodzi o to, by wyszukiwarka spełniała swój podstawowy cel: prezentowała jak najlepsze z punktu widzenia jej użytkownika (a nie właściciela serwisu) wyniki. To absolutna podstawa. Jeśli to się nie uda – po prostu jej udział w rynku będzie malał aż w końcu nikt nie będzie z niej korzystał. Czy tak jest w praktyce? Jak najbardziej – Onet.pl jest tego najlepszym przykładem.

Wybierając firmę lub osobę, której powierzymy pozycjonowanie naszej strony musimy mieć jak największe przekonanie, że mamy do czynienia z profesjonalistą. Zapytajmy o doświadczenie, referencje, poprośmy o zaprezentowanie przykładów pozycjonowanych serwisów. Nie pytajmy czy dana osoba/firma używa technik niezgodnych z regulaminem wyszukiwarek, bo wiadomo co odpowie :-). Zamiast tego zapytajmy inaczej: czy może zapwnić nam na 100% osiągnięcie konkretnej pozycji po określonym czasie (np. 5 pozycja w 14 dni). Jeśli nasz „specjalista” będzie uparcie twierdził, że na pewno będziemy nie tylko na 5, ale na 1 miejscu i to na pewno bardzo szybko, nabierzmy podejrzeń. Nikt bowiem nie jest w stanie niczego w SEO zagwarantować. Algorytmy wyszukiwarek to warte przeogromne pieniądze tajemnice – Google podobno (słowa „podobno”, „prawdopodobnie” są w pozycjonowaniu na porządku dziennym) bierze pod uwagę około 100 różnych czynników przy tworzeniu rankingu stron. Pozycjonerzy opierają swoją wiedzę na ciągłym eksperymentowaniu i wymianie doświadczeń. Uczciwy i profesjonalny pozycjoner nigdy nie da gwarancji na osiągnięcie konkretnej pozycji w określonym czasie. Odpowie raczej, że jego praca będzie zmierzać do maksymalnej optymalizacji strony klienta pod kątem wyszukiwarek (tzw. „on-site factors”) oraz na wzmocnieniu jej popularności w sieci („off-site factors”) co doprowadzi do zwiększania jej ważności w „oczach wyszukiwarki” i podwyższania jej pozycji. Jakie będzie tempo tego „marszu na szczyt” – tego nie wie nikt. To już zależy od wyszukiwarki: Google na przykład obecnie działa znów znacznie wolniej niż jeszcze kilka miesięcy temu i na efekty działań trzeba czekać znacznie dłużej. Generalnie w pozycjonowaniu najważniejsza jest cierpliwość. Wszystkie działania pozycjonera muszą wyglądać dla wyszukiwarki naturalnie. Nowa strona nie może od razu wskoczyć na sam szczyt, bo w naturalnych warunkach jest to niemożliwe. Ludzie najpierw przypadkowo na nią trafiają, podoba im się, zwiera ciekawe treści (treść serwisu jest niezwykle ważna – „content is the king” to jedno z najważniejszych haseł SEO), informują o stronie swoich znajomych, linkują do niej, dodają do „Ulubionych”, odwiedzają ją ponownie, piszą o niej na forach, na swoich stronach, itd. Strona stopniowo zdobywa popularność i coraz wyższą pozycję. To musi potrwać. Nagły przyrost linków prowadzących do nowej domeny wygląda co najmniej podejrzanie…

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość to podstawa pozycjonowania. Efekty przyjdą z czasem i będą zdobyte w sposób bezpieczny, co zapewni stronie stabilną i bezpieczną pozycję. Na zakończenie warto wspomnieć, że osiągnięte pozycje nie są dane „raz na zawsze”. Konkurencja nie śpi i po osiągnięciu dobrego miejsca trzeba go bronić atakując jednocześnie wyższe pozycje (o ile da się wejść jeszcze wyżej :-)). Najlepszą obroną jest atak – jeśli zaprzestaniemy pozycjonować naszą stronę, jej pozycja osłabnie i zacznie spadać w wynikach wyszukiwania. Warto zatem wybrać dobre i profesjonalne usługi SEO, które mają w swojej ofercie utrzymywanie wyników wyszukiwania. Każda poważna firma SEO wie o tym i zaproponuje takie rozwiązanie każdemu swojemu klientowi.

Powodzenia!