Długie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Systemy ERP w zarządzaniu wiedzą

Systemy ERP – to grupa rozwiązań informatycznych, która składa się z współpracujących ze sobą modułów. Systemy te wspierają zarządzanie niemal wszystkimi procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie

Twoja reklama

Systemy ERP w zarządzaniu wiedzą

Obserwując ewolucję technologii informatycznych wspomagających funkcjonowanie przedsiębiorstw, można wskazać na pięć etapów jej rozwoju, z których każdy następny usuwał ograniczenia poprzedniego. Najwcześniejszy etap rozwoju systemów opartych na technologiach informatycznych automatyzował poszczególne procedury, takie jak składanie zamówień czy rachunkowość. Kolejny etap obejmował pełniejszą automatyzację i usprawnienie niektórych funkcji w firmie , takich jak zarządzanie zasobami ludzkimi i sprzedaż. Trzeci etap, przyspieszony rozwój internetu, umożliwił integrację w obrębie poszczególnych obszarów funkcjonalnych w firmie, tak jak np. połączenie procesu sprzedaży z procesem zamówień. Wiele jednorodnych aktywności firmy w łańcuchu wartości dodanej zostało połączonych razem poprzez technologie informatyczne , oparte na współczesnych koncepcjach zarządzania , takie jak systemy planowania zasobów w przedsiębiorstwie klasy ERP, systemy zarządzania łańcuchem dostaw SCM, czy w końcu systemy zarządzania relacjami z klientami CRM oraz Business Intelligence.

Modelowe ujęcie systemu zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie zakłada kluczowe miejsce dla systemów klasy ERP, które informatycznie wspomagają zarządzanie wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa. System ERP optymalizuje procesy zarówno wewnętrzne, jak i zachodzące w najbliższym otoczeniu przedsiębiorstwa poprzez oferowanie gotowych narzędzi , pozwalających zautomatyzować wymianę danych z kooperantami w całym łańcuchu dostaw.

Zakres światowego upowszechnienia się systemów ERP w zakresie informatycznego wspomagania firm upoważnia do stwierdzenia, że klasyczna aplikacja ERP jest postrzegana jako lekemnet infrastruktury informatycznej, tak jak dziś sieci komputerowe, które praktycznie stanowią warunek ich funkcjonowania.

Wykorzystanie w skali masowej technologii internetowych w systemach informacyjnych wzmocniło mechanizmy globalizacji działań gospodarczych i integracji łańcuchów powiązań pomiędzy partnerami biznesowymi. Towarzyszy temu postępująca rewolucja informacyjna, której zadaniem jest dostarczenie informacji niezbędnej do efektywnego wspomagania decyzji korporacyjnych. Wyzwaniom tym podołać mogą jedynie systemy klasy ERP II, o mocno rozszerzonej funkcjonalności w stosunku do ERP oraz MRP II. Realizowane ich odrębne procesy biznesowe daleko wykraczają poza obszar funkcjonowania pojedynczego przedsiębiorstwa. Łączą przepływ informacyjne w ramach zintegrowanych obszarów gospodarczych, obejmujących partnerów biznesowych, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe itp.

W zakresie zmian w architekturze biznesowej ERP II wymienić należy rozwijanie nowych podsystemów:

zarządzanie relacjami z dostawcami - SRM

zarządzanie relacjami z klientami - CRM

zarządzanie łańcuchem dostaw - SCM

zarządzanie cyklem życia produktów - PLM

Systemy ERP II pozwalają na rozszerzenie i pogłębienie zakresów i funkcjonalności zintegrowanych rozwiązań informatycznych, a także skupienie się na strategicznie ważnych dla działaln ości przedsiębiorstwa zadaniach . Wykorzystują nowe biznesowe technologie informatyczne i kategorie rozwiązań a w tym:

hurtownie danych i rozwiązania klasy Business Intelligence i Controlling (OLAP - Online Analytical Processing)

zarządzanie zasobami ludzkimi HRM (Human Resources Management)

kody kreskowe oraz RFID

Systemy ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw stanowiły do niedawna margines usług informatycznych w Polsce. Poprzez długie lata producenci tych rozwiązań szukali dużych klientów, a i ceny licencji oraz usług wdrożeniowych utrzymywały się na wysokim poziomie. Do tego dochodziło względnie słabe przygotowanie organizacyjne do wdrażania zaawansowanych rozwiązań informatycznych klasy ERP. Przed 2- 3 laty przedsiębiorstwa sektora MSP zrozumiały, że konieczne jest precyzyjne określenie swojej specjalizacji w zdobyciu przewagi konkurencyjności, a zatem wsparcie się na nowoczesnych systemach informatycznych stalo się niejako koniecznością.

Tagi: erp  systemy erp  controlling  business intelligence  budżetowanie  crm  mrp ii 

Artykuy o podobnej tematyce:
Rozwój Internetu

Aktywno robotw sieciowych: Google: 64, MSN: 7, Yahoo: 21