DÅ‚ugie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Porady Prawne

Co zrobić gdy wyrok jest niezgodny z prawem, porady prawne, pozwy.alimenty. adwokat, radca prawny, wzory umów

Twoja reklama

Jakie są skutki uwzględnienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia sądu w sprawie cywilnej?
– Ostatnia nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego – ustawa z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, która obowiązuje od 6 lutego 2005 r., wprowadza do polskiego systemu prawa nową instytucję w postaci skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia obok również znowelizowanej skargi kasacyjnej. Nowa skarga została uregulowana w art. 424 1 – 42412 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Ukształtowana ona jest jako tzw. kasacja w obronie prawa. Jest ona dostosowaniem przepisów k.p.c. do nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego (k.c.) o odpowiedzialności władzy publicznej. Wprowadza bowiem wymagany tryb ustalania przesłanki bezprawności deliktu władzy publicznej w postaci wadliwych orzeczeń sądowych. Uwzględniając skargę właściwy do jej rozpoznania Sąd Najwyższy stwierdza, że orzeczenie jest w zaskarżonym zakresie niezgodne z prawem. Konsekwencją takiego rozstrzygnięcia jest możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w odrębnym procesie cywilnym, jeśli orzeczenie niezgodne z prawem wywołało szkodę. W ten sposób stworzony został wymagany w art. 417 1 par. 2 k.c. stanowiącym podstawę roszczeń odszkodowawczych specjalny tryb stwierdzania przesłanki niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Obok analizowanej skargi postępowanie kasacyjne będzie również „właściwym postępowaniem” do stwierdzania niezgodności z prawem prawomocnych orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych. Oprócz tego właściwym trybem stwierdzania niezgodności z prawem orzeczenia jest wznowienie postępowania skutkujące eliminacją wyroku i dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych ma zasadach ogólnych zgodnie z treścią znowelizowanego art. 415 k.p.c.

Porady prawne
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia może być wniesiona od prawomocnego orzeczenia sądu drugiej instancji kończącego postępowanie w sprawie, gdy przez jego wydanie została wyrządzona stronie szkoda, a jego zmiana lub uchylenie w drodze przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe. Wymaganie to oparte jest na przyjęciu, że to obywatele, a nie państwo muszą ponosić ujemne skutki swych zaniedbań lub zaniechań oraz że nie można mnożyć środków prawnych zmierzających do tego samego lub podobnego celu. Skarga nie przysługuje od orzeczeń sądu drugiej instancji, od których wniesiono skargę kasacyjną, oraz od orzeczeń Sądu Najwyższego. W wyjątkowych wypadkach, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela, skarga przysługuje także od prawomocnego orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie wydanego przez sąd pierwszej lub drugiej instancji, jeżeli strony nie skorzystały z przysługujących im środków prawnych, chyba że jest możliwa zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych (art. 424 1 par. 2 k.p.c.). Niezgodność z prawem orzeczenia może być naruszeniem zarówno prawa materialnego, jak i procesowego, z tym że nie może wynikać z zarzutów dotyczących ustalenia faktów i oceny dowodów.
Porady prawne

Tagi: porady prawne  pozwy.alimenty. adwokat  radca prawny  wzory umów 

Artyku³y o podobnej tematyce:
Doradztwo prawne

Aktywno¶æ robotów sieciowych: Google: 40, MSN: 7, Yahoo: 9