DÅ‚ugie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Polskie motocykle

Przez wiele lat były dla wielu głównym środkiem lokomocji. Dzisiaj są obiektem pożądania kolekcjonerów i pasjonatów motoryzacji - polskie motocykle.

Twoja reklama

Polskie motocykle kojarzone są przez wiele osób przede wszystkim z niezapomnianą konstrukcją modelu WSK wytwarzanego w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, od roku 1953. Zaprojektowano kilka typów tego motocykla w których instalowano dwusuwowe jednostki napędowe o pojemnościach skokowych od 125 do 175 centymetrów sześciennych. Były one oznaczane ciekawymi nazwami takimi jak kobuz , dudek czy perkoz. Motocykle te nierzadko można jeszcze zobaczyć sprawne i używane do codziennej pracy, szczególnie na terenach wiejskich. Podstawowy i najpopularniejszy model M06 produkowany był ze zmianami aż do roku 1985. Ostatni egzemplarz WSK wyjechał z fabryki 31 października 1985 roku i był to ostatni motocykl wyprodukowany w Polsce. Kolejna ciekawostka polskiej motoryzacji to motocykl Junak. Jednoślad ten był produkowany w Szczecińskiej Fabryce Motocykli od roku 1953. Początkowo wytwarzano model M07 (wielu kolekcjonerów uważa że był dużo ładniejszy od swojego następcy M10), wyposażony w czterosuwowy górnozaworowy silnik o pojemności skokowej 349 centymetrów sześciennych, osiągający zawrotną moc 19koni mechanicznych. Junak posiadał wiele wad, a do głównych można zaliczyć iskrownik umieszczony z przodu silnika, którego zalanie po wjechaniu w kałużę skutkowało dłuższym postojem. Dlatego wielu posiadaczy decydowało się na przebudowę układu zapłonowego, zastępując nieudany iskrownik zapłonem bateryjnym.
Junaka w przeciwieństwie do WS-ki można spotkać na ogół w zbiorach kolekcjonerów polskiej motoryzacji.Warszawska Fabryka Motocykli WFM, również mogła się poszczycić własną konstrukcją. Popularne WF-emki rozpoczęto wytwarzać tuż po wojnie w 1948 roku. Pojazd wyposażony był w silnik dwusuwowy o pojemności 123 centymetrów sześciennych i mocy 6,5 KM. Ze względu na prostą budowę, były to motocykle stosunkowo żywotne, dlatego eksploatowano je z powodzeniem przez wiele lat.W 1938 roku w zakładach Huta Ludwików rozpoczęto produkcję kolejnego znanego polskiego motocykla SHL. Wyprodukowano kilka różnych typów tego pojazdu, z jednostkami napędowymi o pojemnościach od 125 do 175 centymetrów. Przy okazji dyskusji (forum motocyklowe) na temat polskich motocykli SHL nie sposób zapomnieć o nowatorskiej jak na ówczesne lata konstrukcji motocykla SHL Gazela M17. Model ten wytwarzano stosunkowo krótko bo tylko w latach 1968-1970. Produkcję przerwano z powodu niewielkiego popytu spowodowanego głównie wysoka ceną. Gazela wyposażona była w silnik wiatr W-2 o pojemności 175 centymetrów i mocy 13,5KM. Po raz pierwszy zastosowano zapłon bateryjny, zasilany z dwóch akumulatorów. Zastosowany układ zapłonowy skonstruowany był z myślą o nowszej wersji Junaka, ale niestety nie doczekał się implementacji w tym modelu. Również w konstrukcji nadwozia wprowadzono wiele innowacji. Niewątpliwie należały do nich tylne amortyzatory o regulowanej miękkości oraz przedni reflektor połączony ze zbiornikiem paliwa. Duży tylny bagażnik oraz miękkie zawieszenie powodowały że SHL Gazela był motocyklem bardzo wygodnym i funkcjonalnym jak na swoje czasy. W sumie wyprodukowano około 50000 egzemplarzy tego motocykla.Ale Polskie motocykle to nie tylko dwusuwowe lekkie jednoslady o niewielkich pojemnościach. Do prawdziwych osiągnięć polskiej motoryzacji można zaliczyć niewątpliwie ciężkie motocykle Sokół 500, Sokół 600 i Sokół 1000. Sokoły produkowane były w Państwowych Zakładach Inżynierii (PZInż) w Warszawie w latach 1934 do 1939. Motocykle Sokół 1000 śmiało można porównywać z konstrukcjami Harley-a w tamtych czasach, szczególnie biorąc pod uwagę jego widlasty dwu-cylindrowy silnik. Dolnozaworowa czterosuwowa jednostka napędowa miała pojemność 995 centymetrów sześciennych i osiągała moc 18KM. Motocykle Sokół stanowiły etatowe wyposażenie polskiego wojska. W sumie w latach 1934 do 1939 Państwowe Zakłady Inżynierii wyprodukowały zaledwie około 5000 egzemplarzy Sokóła. Biorąc pod uwagę tak niewielką liczbę wyprodukowanych motocykli ma on niezwykłą wartość dla kolekcjonerów, z których niewielu może się poszczycić Sokołem w swoich kolekcjach. Szkoda tylko że polski przemysł motocyklowy przestał się rozwijać a jego pozostałości powoli znikają z polskich dróg.

Tagi: motocykle  forum motocyklowe  forum motocyklistów  motoryzacja  forum motoryzacyjne 

Artyku³y o podobnej tematyce:
Części do aut

Aktywno¶æ robotów sieciowych: Google: 44, MSN: 10, Yahoo: 18