DÅ‚ugie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Kowalstwo - metaloplastyka

W metaloplastyce, w procesie kształtowania po­wierzchni różnych przedmiotów coraz większego znaczenia nabiera metoda wytłaczania hydro-płastycznego. Metodą tą można kształtować róż­ne formy i wzory naczyń, eliminując żmudną pracę cyzelerską.

Twoja reklama

Kowalstwo Wykrawanie polega na wycinaniu z blachy przedmiotów o różnych kształtach. Operację tę wykonuje się w prasach za pomocą specjalnych wykrojników. Wykrojnik składa się ze stempla i matrycy. W metaloplastyce czynność tę sto­suje się przy wykonywaniu mniejszych tac, plakietek, drobnych elementów dekoracyjnych i innych masowych wyrobów.Kowalstwo Uwypuklanie przeprowadza się na prasach ręcznych (balansowych) lub prasach mimośrodowych. bramy kute Niemniej jednak przy tłoczeniu plate­rów, medali lub większych plakietek jest po­trzebna znacznie większa siła nacisku, dlatego też w tym przypadku mają zastosowanie prasy cierne. Kowalstwo Najprostszym urządzeniem do tłoczenia jest ręczna prasa śrubowa zwana balansówką. Za pomocą tej prasy wykonuje się różnego rodzaju tłoczenia, jak wykrawanie, wybijanie, gięcie - bramy, uwypuklanie itd. Nacisk prasy nie jest stały, lecz uderzeniowy, wywołany przez ręczne rozpędzenie koła zamachowegoKowalstwo Powierzchnię blachy można kształtować przez gięcie, wygniatanie, uwypuklanie, ciągnienie. Gięcie jest procesem obróbki, którego celem jest trwała zmiana krzywizny materiału. Prze­prowadza się go zazwyczaj w specjalnych urzą­dzeniach do gięcia zwanych giętarkami. Kowalstwo Proces odbywa się w jednej lub kilku operacjach, w za­leżności od kształtu gięcia, do tego czy materiał po gięciu stanowi formę otwartą czy zamkniętą oraz od rodzaju materiału poddawanego tej obróbce.Kowalstwo Do hydroplastycznego wytłaczania można w zasadzie stosować każdy typ prasy docisko­wej. Ogólny przebieg wytłaczania przedstawia się następująco: do zamkniętego pierścienia mocującego wstawia się stożkowatą formę (matrycę), składającą się z kilku części. Na formę kładzie się odpowiedni kawałek blachy i przykręca pokrywę, W pokrywie zamykającej pierścień mocujący znajduje się otwór odpo­wiadający wielkości (średnicy) stempla.Kowalstwo Metoda hydroplastycznego wytłaczania za­pewnia doskonałą jakość i ostrość rysunku na wygniatanych przedmiotach. Nacisk stosowany w tym procesie jest tak duży, że guma ze stanu stałego przechodzi w stan płynny, nie mając możliwości wypłynięcia z formowanej blachy - bramy.Kowalstwo Tłoczenie jest procesem obróbki plastycznej, wy­konywanym za pomocą nacisku narzędzi za­mocowanych w odpowiedniej prasie. Obejmuje ono wykrawanie oraz kształtowanie przedmio­tów z materiału wyjściowego, np. blachy, taśmy, drutu itd. Kowalstwo Wygniatanie wypukłych wzorów na powierzch­ni blachy wymaga tłoczenia bez prowadzenia. Górna i dolna część tłocznika, czyli stempel i matryca, muszą być dokładnie dopasowane. Matrycę wykonuje się przez wygrawerowanie w stali negatywowej kopii wzoru. Następnie z kopii tej wytłacza się w miękkim metalu jej pozytyw, stanowiący w dalszej obróbce stempel tłocznika - ogrodzenia kute. Kowalstwo Tą metodą wygniata się wzory, które do złudzenia przypominają wzory cyzelerskie, przy czym w miejscach wygniatanych wzorów tylko w minimalnym stopniu zmienia się gru­bość blachy.

Tagi: kute  kowalstwo artystyczne  ogrodzenia  kraty  porÄ™cze  barierki  balustrady  pochwyty  bramy  ze stali nierdzewnej 

Artyku³y o podobnej tematyce:
Systemy parkingowe

Aktywno¶æ robotów sieciowych: Google: 40, MSN: 6, Yahoo: 26