Długie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Aikido

Aikido Yoshinkan - wszystko co chciałbyś wiedzieć o tym stylu i funkcjonujących w Polsce strukturach.

Twoja reklama

Aikido Yoshinkan ze względu na swój bardziej ofensywny styl zbliżone jest bardziej do Aikijujutsu niż do innych, tzw. łagodnych odmian Aikido. Założycielem Yoshinkan jest Kancho Gozo Shioda, jeden z najznakomitszych uczniów Morihei Ueshiba. Yoshinkan Aikido składa się z około stu pięćdziesięciu podstawowych technik, które w przeróżnych wariacjach tworzą razem około trzech tysięcy technik! Tak jak inne formy Aikido, kładzie się tutaj nacisk przede wszystkim na samoobronę. Yoshinkan jest jedną z podstaw treningu tokijskiej policji od wielu lat. Główny nacisk kładzie się na powtarzanie kilku podstawowych ruchów wykonywanych solo w wersji kata, pozycję stóp oraz bioder. Najbardziej podstawową postawą w aikido Yoshinkan jest tzw. Kamae. Doskonalenie kamae oraz podstawowych ruchów stanowi fundament poprawnego wykonywania bardziej zaawansowanych technik. Kamae i kihon-dosa (podstawowe ruchy) stanowią część integralną rozgrzewki przed właściwym treningiem technik.

Aikido wywodzi się z Bujutsu (drogi wojowników). W swojej ponad 800-letniej historii udowodniło swoją przydatność na wielu polach bitew. Ze względu na swoje możliwości adaptacyjne i modyfikowanie technik styl ten jest coraz bardziej popularny w zachodnim świecie. Swoją popularność zawdzięcza między innymi niewielkiemu naciskowi na użycie siły w przeciwieństwie do innych wschodnich stylów walki (np. Judo lub karate), w których czynnik fizyczny jest niezbędny. Główny nacisk kładzie się na dynamikę, co umożliwia pokonanie przeciwnika przewyższającego nas wzrostem i masą ciała. Trening dynamiki, szybkości i tzw. Timingu umożliwia odpowiednie przeciwstawienie siły przeciwnika jemu samemu.

W Yoshinkan techniki wykonuje się głównie bez użycia broni. Jednakże w celu poszerzenia swoich umiejętności wykonywać można poszczególne techniki przy użyciu bokkena (drewnianej repliki katany, japońskiego miecza), tanbo (krótkiego kija), jo (długiego kija) lub tanto (drewnianego noża).

Tagi: aikido  yoshinkan  shioda  ueshiba  sztuki walki  sporty walki 

Artykuy o podobnej tematyce:
Aikido

Aktywno robotw sieciowych: Google: 34, MSN: 6, Yahoo: 14