DÅ‚ugie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Lizbona: Zamek Åšw Jerzego

W pierwszych wiekach naszej ery tereny portugalskie przeżywały wiele religijnych wstrząsów: wyrywane sobie na zmianę przez muzułmanów i chrześcijan, nękane krucjatami i wojnami oraz ciągłymi niepokojami.

Twoja reklama

W pierwszych wiekach naszej ery tereny portugalskie przeżywały wiele religijnych wstrząsów: wyrywane sobie na zmianę przez muzułmanów i chrześcijan, nękane krucjatami i wojnami oraz ciągłymi niepokojami. Dla historii kościoła św. Jerzego, położonego w dzielnicy Alfama w Lizbonie, jednym z ważniejszych momentów jest jednak zdobycie Santarém. Wtedy to bowiem (1147 r.) siły Afonso Enriques, wzmocnione Normandami, Flamandczykami, Niemcami i Anglikami przebiły się przez muzułmański mur w drodze do Ziemi Świętej. Legenda głosi, że chrześcijanom udało się wtargnąć do zamku jedynie dzięki poświęceniu Martima Moniza, który własnym ciałem zablokował możliwość zatrzaśnięcia bram.

DziÄ™ki swojemu wyjÄ…tkowemu poÅ‚ożeniu na szczycie wzgórza, zamek staÅ‚ siÄ™ lubianÄ… siedzibÄ…, a po ogÅ‚oszeniu Lizbony stolicÄ… Portugalii (1255 r.) zadecydowano, iż to wÅ‚aÅ›nie stÄ…d bÄ™dzie rzÄ…dziÅ‚ wÅ‚adca. Ok. 1300 r. budowla doczekaÅ‚a siÄ™ gruntownej renowacji z rozkazu króla Dinisa I. Wiek XIV to zatem poczÄ…tek wielkich zmian – zarówno w funkcji zamku jak i wyglÄ…dzie miasta. W drugiej poÅ‚owie stulecia (1373 – 1375) król Ferdynand I zarzÄ…dziÅ‚ wymianÄ™ starych murów mauretaÅ„skich na nowe, solidniejsze, w obrÄ™b których weszÅ‚y także tereny dotychczas pozostajÄ…ce poza granicami miasta. Mury nie raz obroniÅ‚y miasto przed kolejnymi najazdami Kastylijczyków. W tym wieku także postanowiono wybrać na patrona zamku Å›w. Jerzego. ÅšwiÄ™ty ten kojarzony byÅ‚ z walecznoÅ›ciÄ… i odwagÄ…, przedstawiany jako mężczyzna walczÄ…cy ze smokiem wydaÅ‚ siÄ™ być najlepszym opiekunem twierdzy obronnej. Ponadto Å›wiÄ™tego wybraÅ‚ król Jan I, który liczyÅ‚ siÄ™ także ze zdaniem swojej żony – angielskiej księżniczki Filippy z Lancasteru.

W okresie swojej Å›wietnoÅ›ci zamek miaÅ‚ ksztaÅ‚t kwadratu wpisanego w okrÄ…g murów, tworzÄ…cych cytadelÄ™. W skÅ‚ad kompleksu wchodziÅ‚: zamek wÅ‚aÅ›ciwy (tzw. castelejo), PaÅ‚ac Królewski (z którego dziÅ› pozostaÅ‚y tylko ruiny), ogrody oraz tarasy. Brama, która stanowi główne wejÅ›cie, pochodzi dopiero z XIX w. i zostaÅ‚a wybudowana z rozkazu królowej Marii II. Samo castelejo ma ksztaÅ‚t prostokÄ…ta i wyposażone jest w sumie w dziesięć wież (tu znajdowaÅ‚o siÄ™ także Torre do Tombo Archive). Od poÅ‚udnia i wschodu fortecy broniÅ‚y barbacã, czyli niższe mury, które w razie potrzeby miaÅ‚y odciążyć napór na główne mury obronne. Nie byÅ‚y one potrzebne od strony północnej i zachodniej, jako że tam znajdowaÅ‚a siÄ™ inna, naturalna „tarcza” – strome zbocze wzgórza. OczywiÅ›cie nie brakowaÅ‚o także fosy (obecnie – wysuszonej). WażnÄ… rolÄ™ peÅ‚niÅ‚a Torre de Couraça - stÄ…d obserwowano dolinÄ™, tÄ™dy można byÅ‚o także bezpiecznie uciec w razie potrzeby.

Dowodem na to, iż historia Zamku Å›w. Jerzego nieodzownie wpÅ‚ynęła na historiÄ™ Portugalii, może być chociażby taki szczegół, jakim byÅ‚o przeznaczenie jednej z wież. Torre de Ulisses (lub Torre Albarrã) czÄ™sto goÅ›ciÅ‚a kronikarzy i historyków królestwa (np. Fernão Lopes, Damião de Góis). StÄ…d do dziÅ› Narodowe Archiwum Portugalii nazywane jest Torre do Tombo, co oznacza Wieżę Archiwum. W okresie renesansu zamek goÅ›ciÅ‚ wielu znaczÄ…cych goÅ›ci – pisarzy, artystów, dygnitarzy (na pewien czas zatrzymaÅ‚ siÄ™ tu Vasco da Gama).

Dwór stracił zainteresowanie starym średniowiecznym zamkiem na wzgórzu z chwilą, kiedy król Manuel I rozpoczął budowę swojej nowej siedziby tuż nad rzeką Tag (pocz. XVI w.). Pierwsze wielkie trzęsienie ziemi (1531 r.) tylko przyspieszyło stopniowy upadek lizbońskiej twierdzy i pomimo prób króla Sebastiana, który chciał powrócić do starej siedziby (renowacja w 1569 r.), w czasach hiszpańskiej dominacji (ok. 1580 r.) Twierdza Jerzego służyła za baraki oraz więzienie.

Jasnym stało się, że Zamek nigdy już nie powróci do dawnej świetności ani funkcji. Upadek przypieczętowało kolejne trzęsienie ziemi w 1755 r. Na przełomie XVIII i XIX w. służył on m.in. jako miejsce obserwacji geodezyjnych (Torre do Observatório), czy jako szkoła dla ubogich dzieci. Rekonstrukcji oraz turystycznego zainteresowania doczekał się dopiero w XX w. Dziś słynie ze swych tajemniczych ruin oraz pięknych widoków na miasto, jakie rozciągają się z jego tarasów.

Zwiedzając zabytki Lizbony warto zatrzymać się na tani nocleg. Hotele w Lizbonie oferują dla swoich klientów atrakcyjne ceny noclegów i niepowtarzalny klimat oraz miejscową kuchnie.

-------------------------------- Nota o prawie autorskim. ----------------------------------
ArtykuÅ‚ zostaÅ‚ dodany przez pracowników systemu “ Hotele Lizbona www.Hotels-Base.com. “
ArtykuÅ‚ chroniony jest prawem autorskim – kopiowanie, powielanie caÅ‚oÅ›ci lub części artykuÅ‚u jest zabronione.

Tagi: hotele lizbona  tanie hotele w lizbonie  hotel lizbona 

Artyku³y o podobnej tematyce:
Lizbona: Baixa - Stare (Dolne) Miasto

Aktywno¶æ robotów sieciowych: Google: 42, MSN: 10, Yahoo: 5