DÅ‚ugie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Skala Apgar

W celu oceny stanu zdrowia dziecka tuż po porodzie opracowano specjalną skalę, według której lekarz odbierający poród obserwuje i ocenia noworodka około minuty po porodzie.

Twoja reklama

W celu oceny stanu zdrowia dziecka tuż po porodzie opracowano specjalną skalę, według której lekarz odbierający poród obserwuje i ocenia noworodka około minuty po porodzie, przyznając mu odpowiednie punkty. Skala Apgar, bo o niej mowa, została wymyślona i zaprezentowana światu przez lekarkę położniczkę, Virginię Apgar, a jej nazwa pochodzi oczywiście od nazwiska twórczyni.
Podczas tego badania, lekarz położnik ocenia stan zdrowia noworodka w pięciu obszarach, takich jak: oddychanie, czynności serca, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i odruchy, a badanie przeprowadza cztery razy, w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie po porodzie. W każdym badanym obszarze dziecko może otrzymać zero, jeden lub dwa punkty, co sprawia, że maksymalną liczbą punktów do otrzymania jest dziesięć. Większość zupełnie zdrowych dzieci dostaje od siedmiu do dziewięciu punktów, a dzieci, które otrzymają ich od czterech do sześciu wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeżeli punktów jest mniej niż cztery, taki noworodek wymaga natychmiastowego wspomagania oddychania i pracy serca. Stan noworodków poprawia się często z minuty na minutę, tak więc ważniejsze od ilości otrzymanych punktów jest tempo zmian. Oceniając oddychanie lekarz bada czy noworodek nie ma problemu ze złapaniem pierwszego oddechu, czy oddech jest miarowy i czy jego skóra nie sinieje. Oceniając serce sprawdza czy bije miarowo i jak wysokie jest tętno. Oceniając skórę sprawdza przede wszystkim jej kolor na korpusie i kończynach noworodka. Oceniając mięśnie sprawdza przede wszystkim ich napięcie. Czy kończyny stawiają opór przy próbach ich prostowania. Badając odruchy sprawdza czy prawidłowo działa układ nerwowy. Wprowadzając cewnik do nosa lekarz sprawdza czy bobas prycha, kicha i kaszle, co jest oznaką prawidłowego odruchu obronnego.
Jeżeli zainteresowała cię skala Apgar i chciałabyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej skali, a także na temat procedury badania noworodków, zapraszam cię na stronę internetową będącą szczegółowym opracowaniem problemów związanych z ciążą i porodem. Linki do strony pojawiły się już w artykule.

Tagi: ciąża  poród  noworodek  skala apgar 

Artyku³y o podobnej tematyce:
medycyna

Aktywno¶æ robotów sieciowych: Google: 51, MSN: 11, Yahoo: 43