DÅ‚ugie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Nieklasyczne zestawienie wyników firmy dla banków

W artykule przedstawiono porównanie klasycznego i nieklasycznego rachunku wyników, sparwozdania z przepływów środków finansowych i bilnasu. Ośrodek Wiedzy Naukowej sporządza zarówno pierwsze dokumenty jak i drugie.

Twoja reklama

Pierwszym zmodyfikowanym zestawieniem jest zestawienie wyniku finansowego, który odpowiada rachunkowi zysków i strat w ujęciu klasycznym. W zestawieniu tym występują (przychody|utarg}, koszty uzyskania przychodów, wynik finansowy przed opodatkowaniem, podatek dochodowy oraz zysk netto. W pozycji kosztów uzyskania przychodów występują pozycje tj: wydatki za zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu, pozostałe wydatki (w tym odsetki od kredytów i pożyczek, amortyzacja) oraz wartość różnicy remanentów. Należy tu wyjaśnić czym są ceny zakupu. W rachunkowości bowiem wyróżnia się w celach księgowych dwa rodzaje cen: są to ceny zakupu i nabycia. Cena zakupu to cena, jaką płacą nabywcy za zakupione materiały i produkty bez podlegającego odliczeniu podatku od towarów i usług, czyli bez VAT-u.Natomiast cena nabycia to jednostkowa wartość towarów, materiałów lub usług w cenach zakupu powiększona o koszty zakupu tych dóbr. W biznes planie zatem należy uwzględniać wydatki na materiały w cenach netto tzn. bez podatku VAT. Jest od tej reguły jednak wyjątek - a są nimi przedsiębiorcy, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT. W tym przypadku, pomimo tego, że tabele informują o tym, aby podawać kwoty bez VAT-u należy podać właśnie wartości z VAT-em, gdyż podatek jest kosztem i nie podlega on odliczeniu od VAT-u naliczonego. W pozycji odsetki od kredytów i pożyczek może pojawić się wątpliwość co jest kredytem a co pożyczką. Rozróżnienie to jest właściwe tylko dla polskiego systemu finansowego. W krajach Europy Zachodniej nie ma takich różnic.
W Polsce kredytów może udzielać wyÅ‚Ä…cznie bank, a wiÄ™c sÄ… one udzielane na podstawie prawa bankowego. Natomiast pożyczki sÄ… udzielane na podstawie umów cywilnoprawnych. Inaczej mówiÄ…c pożyczki mogÄ… być udzielane przez każdy podmiot gospodarczy bÄ…dź niegospodarczy. Trzeba jedynie pamiÄ™tać o podatku od czynnoÅ›ci cywilnoprawnych. Kredyty nie majÄ… takiego obciążenia. Ostatnia pozycjÄ… w zmodyfikowanym zestawieniu wyniku finansowego jest różnica remanentów. Chodzi tu o różnice remanentu na poczÄ…tku roku podatkowego a „na dany dzieÅ„”. Pozycja ta jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zana z zapasami materiałów i produktów.W pozycji podatek dochodowy może pojawić siÄ™ wÄ…tpliwość, czy część skÅ‚adki zdrowotnej wÅ‚aÅ›cicieli odliczonej od podatku odliczać od podatku czy też nie. W znaczeniu Å›cisÅ‚ym ta część skÅ‚adki zdrowotnej nie jest podatkiem i nie powinno siÄ™ jej doliczać do tej pozycji. Jeżeli potraktować pozycjÄ™ „ podatek dochodowy” w znaczeniu szerszym to cześć tej skÅ‚adki bÄ™dzie można zaliczyć w podatek. PozostaÅ‚a część skÅ‚adki w klasycznym rachunku zysków i strat zalicza siÄ™ do innych obciążeÅ„ obowiÄ…zkowych. W zestawieniu nieklasycznym należy jÄ… pominąć, gdyż z zaÅ‚ożenia Ustawodawcy miaÅ‚a ona obciążać podatnika.
PrzepÅ‚ywy gotówkowe w zestawieniu nieklasycznym sÄ… zastÄ…pione przez zestawienie nadwyżek finansowych. Nie ma tu podziaÅ‚u na poszczególne typy dziaÅ‚aÅ„ firmy tzn. na dziaÅ‚alność operacyjnÄ…, inwestycyjnÄ… i finansowÄ…. PojawiajÄ… siÄ™ jednak typowe pozycje dla przepÅ‚ywów gotówkowych, mianowicie: wynik finansowy przed spÅ‚atÄ… odsetek i opodatkowaniem (EBIT), amortyzacja, podatek dochodowy, zaciÄ…gniÄ™cie i spÅ‚ata kredytów i pożyczek, odsetki od kredytów i pożyczek, wydatki inwestycyjne, zmiana zapasów, należnoÅ›ci oraz zobowiÄ…zaÅ„. JeÅ›li zapasy rosnÄ…, to powinno siÄ™ skorygować EBIT o odjÄ™cie zmiany zapasów, jeżeli zapasy spadnÄ…, to EBIT powinien być skorygowany o dodanie zmiany zapasów. Podobna sytuacja ma siÄ™ z należnoÅ›ciami. Zmiana zobowiÄ…zaÅ„ powoduje odwrotne korekty tzn. jeżeli zobowiÄ…zania rosnÄ…, to EBIT koryguje siÄ™ poprzez dodanie zmiany zobowiÄ…zaÅ„, jeżeli spadajÄ…, to poprzez odjÄ™cie. Wartość skumulowanej nadwyżki finansowej powinna być odzwierciedlona w pozycji „Å›rodki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych” w kolejnym zestawieniu. Tym kolejnym zestawieniem w ujÄ™ciu klasycznym byÅ‚ bilans, a w ujÄ™ciu nieklasycznym jest to zestawienie podstawowych danych o sytuacji majÄ…tkowej i finansowej. To zestawienie w porównaniu do dwóch wczeÅ›niej omówionych ma charakter zasobowy. SÄ… tu takie pozycje jak: nieruchomoÅ›ci, Å›rodki transportu, maszyny i urzÄ…dzenia, zapasy, należnoÅ›ci, Å›rodki pieniężne (wspomniane wczeÅ›niej), pozostaÅ‚e skÅ‚adniki, kredyty i pożyczki)w rozbiciu na krótkoterminowe i dÅ‚ugoterminowe) oraz zobowiÄ…zania. W tym zestawieniu należy pamiÄ™tać o uwzglÄ™dnieniu amortyzacji a wiÄ™c o powolnym spadku poszczególnych wartoÅ›ci pozycji majÄ…tkowych. Dla firmy najlepiej byÅ‚oby zaliczanie od razu w danym roku podatkowym caÅ‚ej pozycji zakupu majÄ…tku. Taka sytuacja byÅ‚aby jednak niekorzystna dla paÅ„stwa, stÄ…d też odpowiednia regulacja sankcjonujÄ…ca możliwość zaliczania wydatków na zakupy w koszty. Ogólnie kwota graniczna jest 3500zÅ‚. Jest tu jednak wiele wyjÄ…tków, które warto by omówić w innym artykule. W zestawieniu tym czÄ™stym bÅ‚Ä™dem jest nierozdzielnie kredytów na krótko- i dÅ‚ugoterminowe. Kredyt krótkoterminowy to ta cześć kredytu, który przypada na spÅ‚atÄ™ w ciÄ…gu 12 miesiÄ™cy od daty sporzÄ…dzenia danego zestawienia. Kredyt dÅ‚ugoterminowy to z kolei ta cześć kredytu, która przypada na spÅ‚atÄ™ powyżej 12 miesiÄ™cy.
Zestawienie nieklasyczne pomimo znacznych różnic leksykalnych i porządkowych nie różni się metodologicznie od klasycznych zestawień finansowych. Pamiętając o kilku omówionych powyżej niuansach nie powinno sprawić problemu sporządzenie nieklasycznych zestawień finansowych wymaganych przez banki przeciętnemu kredytobiorcy Możliwe są trzy sytuacje:
1. Stan zapasów uległ zwiększeniu - różnica remanentów będzie ujemna, będzie ona zatem zmniejszała koszty. Parafrazując, jeżeli kupiliśmy materiały, które nie zostały zużyte do produkcji bądź kupiliśmy towar, który nie został odsprzedany - to nie może być on jeszcze zaliczony jako koszt uzyskania przychodów, jest bowiem zapasem i stanowi majątek firmy.
2. Stan zapasów uległ zmniejszeniu - różnica remanentów będzie dodatnia (R0-R1>0); różnica remanentu zwiększy koszty uzyskania przychodów. W tym przypadku został zużyty materiał zakupiony wcześniej, lecz dopiero teraz został wliczony w koszty.
3. Stan zapasów nie ulegÅ‚ zmianie - różnica remanentów bÄ™dzie zerowa (R0-R1=0). W danym okresie zużyliÅ›my tyle materiałów ile faktycznie kupiliÅ›my. Wszystkie wydatki na zakup materiałów idÄ… zatem w koszty oczywiÅ›cie we wczeÅ›niejszej pozycji „ Wydatki na zakup materiałów lub towarów”. Remanent tej pozycji w tym przypadku nie koryguje. Klasyczne zestawienia finansowe obejmujÄ…: (rachunek zysków i strat|rachunek wyników}, przepÅ‚ywy gotówkowe oraz bilans. Dwa pierwsze majÄ… charakter strumieniowy, tzn. uwzglÄ™dniajÄ…cy czas, natomiast bilans ma charakter zasobowy, czyli jest sporzÄ…dzany na dany moment. W różnych bankach sÄ… jednak wymagane nieco zmodyfikowane zestawienia finansowe. ZawierajÄ… one inne kategorie niż te, które wystÄ™pujÄ… w klasycznych zestawieniach finansowych. Sprawia to nie lada problem osobom starajÄ…cych siÄ™ o kredyt w tychże bankach. W artykule tym zostanie omówione zestawienie finansowe w ujÄ™ciu nieklasycznym.Biznes plan z kolei musi uwzglÄ™niać te zestawienia.

Tagi: korepetycje  ekonometria  ekonomia matematyczna  książka  do  ekonometrii  matematyka  rachunkowość 

Artyku³y o podobnej tematyce:
Kamienne gzymsy i elewacje

Aktywno¶æ robotów sieciowych: Google: 44, MSN: 5, Yahoo: 6