DÅ‚ugie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Witaminy - od A do Z

Witaminy i minerały w zdrowiu człowieka i zapotrzebowanie według WHO - najciekawsze preparaty w polskich aptekach

Twoja reklama

Od tego czasu poznaliśmy kilkaset witamin - i nie tylko umiemy je izolować z produktów naturalnych, lecz także (w większości przypadków) tworzyć. Otworzyło to przed nauką medyczną możliwości zwalczania chorób bezpośrednio wywołanych lub pośrednio związanych z niedoborem witamin (awitaminozami). Witaminy stosuje się również w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Każda witamina jest nam potrzebna.
Witaminy to substancje organiczne, które - nie będąc źródłem energii (nie należą ani do białek, tłuszczów czy węglowodanów), ani strukturalnym składnikiem tkanek organizmu - są niezbędne do zachowania zdrowia oraz prawidłowego przebiegu wszystkich procesów metabolicznych zachodzących w tkankach organizmu.
Organizm ludzki potrzebuje bardzo małych ilości witamin. Ponieważ jednak nie jest zdolny do ich syntezy, musi je otrzymywać wraz z pożywieniem (albo w postaci gotowej, albo w postaci tzw. prowitamin, które następnie są przetwarzane na witaminy. Pojęcie witaminy jest relatywne: np. powszechnie znany kwas askorbinowy (witamina C) jest witaminą tylko dla człowieka i niektórych innych gatunków zwierząt (małp człekokształtnych i świnek morskich), podczas gdy inne organizmy roślinne i zwierzęce są zdolne do jego wytwarzania.Nazwę witaminy określa się następnymi literami alfabetu, które wiążą się z jej pochodzeniem (witamina C - cytrusy), z jej nazwą międzynarodową (witamina A - akseroftol) lub z jej działaniem (witamina K - od niemieckiego słowa koagulation, oznaczającego krzepnięcie, witamina H - od niemieckiego słowa Haut, oznaczającego skórę,).Pod nazwą witamina A kryje się wiele substancji chemicznych wykazujących aktywność biologiczną charakterystyczną dla tej witaminy. Podstawową formą witaminy A jest RETINOL, dlatego też witaminę tą inaczej nazywamy właśnie retinolem, dawna jej nazwa to akseroftol. Można również spotkać się z podziałem na witaminę A1 czyli retinol oraz witaminę A2 czyli 3-dehydroretinol.

Tagi: witaminy  zdrowie  witamina  apteka  apteka internetowa  leki  choroby  lekarstwa 

Artyku³y o podobnej tematyce:
medycyna

Aktywno¶æ robotów sieciowych: Google: 54, MSN: 7, Yahoo: 8