DÅ‚ugie Opisy

Ciekawe artykuły z różnych dziedzin! Zapraszamy do pisania i czytania!

Rymanów

Rymanów to miasto i uzdrowisko na Podkarpaciu, zapraszam wszystkich bardzo serdecznie do odwiedzenia tego malowniczego regionu.

Twoja reklama

Położony jest 4 km na południe od Rymanowa w malowniczej dolinie Taboru, wśród gór zwanych Wzgórzami Rymanowskimi. Uzdrowisko leży na pograniczu dwóch różniących się krajobrazowo mezoregionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu - Czarnego Potoku, na wysokości od 360 do 390 m n.p.m.. Na północ od Rymanowa Zdroju ciągną się Doły Jasielsko - Sanockie, w tej części określane jako Kotlina Krośnieńska. Odkrycie źródeł mineralnych w 1876 r. dało początek dziejom Rymanowa Zdroju. Nie było wówczas na terenie dzisiejszego uzdrowiska prawie żadnej zabudowy, z wyjątkiem kilkunastu domów gospodarskich.
Założycielem uzdrowiska był Stanisław hrabia Potocki ówczesny właciciel Rymanowa. Znaczący udział w jego rozwoju miała jego żona Anna z Działyńskich Potocka. Potoccy weszli w posiadanie trenów na których odkryto źródła dzięki zamianie gruntów z miejscowymi rolnikami. W niedługim czasie wybudowano łazienki, zakład kąpielowy, pijalnię, restaurację i kilka willi. Przełom XIX i XX w. to okres świetności Rymanowa Zdroju. Przebywali tu znakomici goście, m.in. arcyksiążę Albrecht Habsburg, Stanisław Wyspiański, Leon Różycki. Stanisław Wyspiański wyjeżdżając w 1901 roku z rymanowskiego zdroju z żalem pisał: Hej, las rymanowski za mgłą a mnie dzisiaj jechać do Krakowa czemu mi to oczy zaszły łzą, czemuż słońce za chmury się chowa? ... Jeden mi się podobał ten las, jako ściana stał przede mną dumny, tajemniczy była weń uroczystość setletnia chowana, milczał, a mnie się zdawało, że pieśnią krzyczy... Niestety następne lata były dla uzdrowiska okresem klęski. Kolejne pożary (1911, 1913) trawiły drewnianą zabudowę, zaś I wojna światowa dopełniła dzieła zniszczenia. Tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi kolejnego właciciela Jana hrabiego Potockiego, pieczołowicie odbudowany po zakończeniu wojny Rymanów Zdrój zaczął ponownie przyjmować kuracjuszy. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej, a zwłaszcza przechodzący tędy front spowodowały powtórną dewastację uzdrowiska. Po zakończeniu wojny odbudowano niektóre obiekty uzdrowiskowe, odrestaurowano pensjonaty. Powstały też nowe sanatoria, kąpielisko i wyciąg narciarski. Rymanów Zdrój istnieje faktycznie od 1876 roku, jednak dopiero 16 sierpnia 1996 roku, w studwudziestą rocznicę odkrycia zdrojów mineralnych, uchwałą Rady Miejskiej w Rymanowie utworzono wieś Rymanów Zdrój o powierzchni 1625 ha, składającą się z obszarów dotychczasowych wsi Deszno, Wołtuszowa i oraz południowej części wsi Posada Górna.

Tagi: rymanów  rymanów zdrój  uzdrowisko rymanów  wyciÄ…gi narcarskie. 

Artyku³y o podobnej tematyce: Brak artyku³ów o zbli¿onej tematyce.

Aktywno¶æ robotów sieciowych: Google: 48, MSN: 11, Yahoo: 31